Popis místa
Počátky loutkového divadla v Jaroměři se datují rokem 1918 a jsou zcela neodmyslitelně spjaty se jménem Rudolfa Boučka.
První scéna byla v sokolské tělocvičně, ale již v roce 1924 získal soubor samostatnou budovu, tehdy již nepoužívaný zahradní domek, který se stal po celkové rekonstrukci a přístavbě v roce 1928 třetí (až později druhou) nejstarší stálou loutkovou scénou u nás, a možná i v celé Evropě.Roku 1936 byl na počest svého zakladatele tento domek pojmenován jeho jménem a bylo a je tu Boučkovo loutkové divadlo.
Za druhé světové války bylo Boučkovo loutkové divadlo vykradeno jakýmsi německým sběratelem, který odvezl loutky, dekorace, ba i rekvizity a světelné zařízení. Jen pár loutek se podařilo riskantně zachránit tak, že je ti nejodvážnější prostě odnesli domů. Znovu dovybaveno bylo až po roce 1944.
O budovu Boučkova loutkového divadla a jeho zařízení se již řadu let starají členové loutkářského souboru, který pracoval do roku 1999 pod hlavičkou Městského kulturního střediska jako BODI Jaroměř. 12. 8. 1999 se soubor stal občanským sdružením a pod poupraveným názvem BOĎI Jaroměř hraje dnes už jako zapsaný spolek.
Repertoár souboru tvoří v současné době již výhradně jen marionetová představení – už proto, že právě pro tento typ loutek je Boučkovo loutkové divadlo postaveno a také proto, že klasických marionet ubývá a je tedy nutno zachovat tradici. Alespoň tak to soubor cítí. Ovšem v duchu doby a tak trochu i poznání nového byla v minulosti občas nastudována představení, kde hráli maňásci, ba i polštáře. Ovšem to byla u nás jen výjimka. Věnujeme se již opravdu jen a jen marionetám.
Soubor se občas nechal vyhecovat a zúčastnil se nějaké přehlídky, kde obsazoval přední místa a s úspěchem tak reprezentoval rodnou Jaroměř.
Soubor BOĎI Jaroměř míval průběžně plus mínus 20 členů, kteří se scházejí minimálně jednou týdně – vždy v pátek od 18.00 hodin – aby připravovali nová představení, ale také udržovali v chodu celé divadlo, opravovali kulisy, loutky atp. V současné době zažíváme krizi, jelikož nám ubyli členové, a noví jaksi nejsou k nalezení, jelikož pro ně asi loutkové divadlo není atraktivním druhem činnosti ve volném čase.
V roce 2002 bylo v divadle kompletně zrekonstruováno jeviště a v roce 2003 za vydatné podpory Městského úřadu zateplen sál a půdy, zcela opraven strop sálu, poopravena elektroinstalace a obnoveny vnitřní nátěry, takže k dokonalosti zbýval již jen vnější plášť budovy. (Dne 15. ledna 2004 bylo naše divadélko prohlášeno Ministerstvem kultury Národní kulturní památkou.) Opravdu, vnější plášť byl před prázdninami 2009 natřen.
Foto: Oficiální stránky města Jaroměř