Všechny akce

Nikde nic? Zkuste někde něco jiného z nabídky našich míst.

Popis místa

Kostel Panny Marie Sněžné, stojící v bezprostřední blízkosti Václavského náměstí, se honosí jedním velkým „nej“ – díky 34 metrů vysoké klenbě je to nejvyšší kostelní stavba v Praze. Dokonce i svatovítská katedrála za ním zaostává, i když velmi těsně – o pouhý jeden metr. Dochovaný objekt je však jen zlomkem původního monumentálního projektu, který počítal se 100 metrů dlouhou stavbou a 40 metrů vysokou hlavní lodí.

Kostel a přilehlý klášter karmelitánů založil Karel IV. Podle dobových zápisů se tak stalo den po jeho korunovaci českým králem, 3. září 1347. Velikost a především význam a účel chrámu měl dalece předčit dnes nejslavnější pražský Boží stánek, stojící na Hradčanech. Kostel Panny Marie Sněžné měl být totiž korunovačním kostelem českých králů. Stavba gotických chrámů však vyžaduje čas a toho se z ekonomických, politických i náboženských důvodů nedostávalo. Z prvotního plánu byl dokončen pouze presbytář (vysvěcen roku 1379). Do konce 14. století se podařilo vybudovat ještě ambit a vysoký chór, husitské války však úsilí stavitelů navždy přerušily – objekt pustl a v roce 1566 se dokonce zřítila klenba. Přesto byl kostel významným střediskem reformačního náboženského života, neboť v něm kázal Jan Želivský, radikální kněz a vůdce pražské chudiny v první pražské defenestraci roku 1619.

Na počátku 17. století se kostel dostal do rukou bosých františkánů, kteří jej rychle obnovili, znovu zbudovali zřícenou klenbu, nižší střechu a na západě vysokou průčelní stěnu s hudební kruchtou. Jejich působení v předbělohorské Praze však vůbec nebylo bezproblémové – když v roce 1611 vpadli do Prahy pasovští vojáci, využila pražská lůza nastalé situace, obvinila františkány z kolaborace s pasovskými, vydrancovala klášter a pobila čtrnáct zdejších mnichů. Po tomto masakru musel být klášter fakticky znovu osazen novými řeholníky.

V interiéru kostela se nachází deset soch z první poloviny 17. století, snad dílo Arnošta Heidelbergera. Nepřehlédnutelným, až omračujícím prvkem je však mohutný raně barokní hlavní oltář z let 1649–1651, který je nejvyšším sloupovým oltářem v Praze (29 metrů). Spodní obraz na oltáři připomíná legendu, která se vztahuje k založení baziliky Santa Maria Maggiore v Římě, podle níž byl kostel v Praze zasvěcen. Panna Maria tehdy ve snu navštívila zakladatele kostela, zbožné římské manžele a papeže Liberia, a hustým srpnovým sněžením na pohorek Esquilino jim naznačila, kde má být kostel založen. Na levém bočním oltáři visí obraz jednoho z nejvýznamnějších malířů českého vrcholného baroka Václava Vavřince Reinera „Zvěstování Panny Marie“ z roku 1724. Na severní straně od kostela se pak nachází zachovalý gotický portál vchodu na bývalý klášterní hřbitov, zdobený postavami Korunování Panny Marie, Karla IV. a jeho první manželky Blanky z Valois, na kterých se však ničivě podepsaly ruce vandalů minulých staletí.

Ačkoli se původní záměr Karla IV. nenaplnil, kostelu Panny Marie Sněžné se podařila jiná podivuhodnost – v průběhu dějin několikrát doslova povstal z popela. Z architektonického hlediska je sice torzem, na druhou stranu však plně funkčním duchovním organismem, jehož akustice jistě stojí za to naslouchat.


Jak se sem dostat

Zadejte stanici, obec nebo adresu odkud pojedete pro vyhledání spojů ve vyhledávači IDOS.