Všechny akce


Popis místa

Besední dům patří mezi nejvýznamnější brněnské stavby v historickém centru města. Je to kulturní stánek, k jehož nezaměnitelnému významu přispívá skutečnost, že se jedná o působiště výjimečného hudebního skladatele a dirigenta Leoše Janáčka. Janáčkovo jméno přitahuje do Brna obdivovatele jeho hudby z celého světa. 

Historie Besedního domu

Budova byla postavena podle návrhu architekta Theophila von Hansena v letech 1871 – 1873. Besední dům se zapsal do dějin města jako středisko společenského a kulturního života rozvíjející se české měšťanské společnosti. Využíván byl zprvu mnohostranně jako dějiště akcí společenských, hudebních, divadelních, vzdělávacích, politických i tělocvičných a jako sídlo školy, redakce, záložny, čtenářského spolku a vyhlášené restaurace.

Postupně se stával především hudebním centrem - díky činnosti Besedy brněnské a její hudební školy. Jeho krásný sál sloužil hlavně komorním koncertům a krátce po druhé světové válce si v něm podávaly dveře špičky tehdejšího hudebního světa. Velkou změnu přinesla 50. léta 20. století. Tradiční měšťanské spolky byly rozpouštěny a činnost hudebních těles si musela hledat jiná místa působení. Dobu temna v historii Besedního domu předznamenal rok 1953, kdy byl přidělen vojákům jako Oblastní dům armády. Filharmonie ho získala zpět na podzim roku 1957, po odeznění válečnické doktríny, a to spolu se sekretariáty uměleckých svazů, redakcí Hosta do domu a Krajským koncertním jednatelstvím. Filharmonie musela Besední dům opustit ještě jednou, a to v roce 1989, důvodem byla narušená stabilita budovy způsobená pohyblivostí podloží, na němž je vystavěna.

 Nová rekonstrukce budovy Besedního domu vrátila hodně z jejího historického půvabu a poskytla dosud nepoznaný komfort brněnské filharmonii, která se roku 1995 vrátila zpět do těchto prostor.


Jak se sem dostat

Zadejte stanici, obec nebo adresu odkud pojedete pro vyhledání spojů ve vyhledávači IDOS.