Popis místa
Muzeum nabízí svým návštěvníkům stálé expozice i krátkodobé výstavy, divadelní pavilon a speciální programy pro školy.
Expozice Život pod schody – zázemí služebnictva představuje ukázku života služebnictva a prohlídku prostor, odkud se zajišťoval chod celého zámku.
Expozice 13 Chotkovských komnat je komentovaná prohlídka třinácti empírových komnat, která seznamuje s dějinami rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory.
Prohlídka Chotkovská knihovna, zámecké divadlo a kaple sleduje odkaz Jana Rudolfa Chotka a jeho potomků, kteří po sobě zanechali výjimečnou knihovnu, nádherné zámecké divadlo či nedostavěnou kapli. Chotkové milovali divadlo a další kulturní život na Kačině.
Zámecký skleník, bylinková zahrada nabízejí nahlédnutí do bylinkové a zeleninové zahrady, která sloužila jako zásobování celého zámku. Součástí zámeckého parku je také arboretum.
Reprezentativní komnaty a chotkovská knihovna je speciální zkrácená prohlídka pro seniory, která je zavede do vybraných reprezentativních komnat zámku a chotkovské knihovny. Prohlídka je pouze pro objednané skupiny, nutná rezervace.
VIP Prohlídka: Půda a lázeň nabízí unikátní možnost navštívit zámeckou půdu a zhlédnout nejvyšší prostory zámku, pohybovat se nad reprezentativní částí interiéru, jako je například taneční a kulečníkový sál. Na prohlídku je nutná rezervace.
Expozice Zámecké konírny je modernizována animací koní a autentickými zvuky jako je ržání, dusot kopyt, řehtání, cvrlikání ptáků kolem...
O lnu, vlně, konopí, ... je stálá expozice, která se zabývá zpracováním kůže a vláken jak rostlinného, tak i živočišného původu. Součástí expozice je i prostor pro relaxaci a pro děti je připravena liščí nora. Expozice se zabývá nejenom lnářstvím, ale i výrobou sukna. Stranou pozornosti nezůstalo ani koželužství a kožešnictví.
Příběh dřeva je expozice tematicky navazující na zámecký park a arboretum, které vznikalo od 2. poloviny 18. století. Základní myšlenkou expozice je pohled na dřevo z jiných úhlů, tzn. že představí „těla“ stromů, které najdeme v zámeckém parku a „těla“ dřevin, ze kterých vznikal zámecký fundus.
Spagyrie, rostlinná alchymie je výstava v zámecké kapli seznamující s jedním z historických zdrojů současné farmacie.
Expozice Království včel na zámku Kačina představuje různá obydlí včel. V expozici jsou k vidění například pomůcky včelařů. Součástí je i venkovní instalace čmelína.
Mlýny na Novodvorském panství je mlynářská expozice, která seznamuje s historií a vývojem mlýnů v Čechách. Nachází se zde modely mlýnů, mlýnských strojů a nářadí.
V prostorách tzv. staré truhlárny je k vidění expozice nazvaná Zámecká truhlárna. Přestavuje vybavení truhlárny, resp. údržbářské dílny ve druhé polovině 19. století, kdy se pracovalo pouze s ručními nástroji.
Muzejní expozice Jak se stavěl zámek Kačina seznamuje návštěvníky s průběhem stavby zámku Kačina v letech 1806–1823.
Kačina na dotek je interaktivní expozice o zámku Kačina pro děti i dospělé. Expozice vypráví o historii zámku a zámeckém parku.
Modely lidových staveb je jedinečná kolekce vybraných modelů lidových staveb z celého meziválečného Československa. Průběžně se rozšiřuje o další vystavené modely.
Venkovní expozice Ze života hmyzu hravou formou přibližuje malým i dospělým návštěvníkům ohrožené druhy hmyzu, které v zámeckém parku naleznete. Kačinský park je vyhlášen jako přírodní památka a je součástí Natury 2000, soustavy chráněných území evropského významu. Projekt je podporovaný grantem z programu TPCA – Pro zelené Kolínsko.
V Divadelním pavilonu v zámecké kapli vznikla expozice loutkového divadla. Po téměř padesáti letech se na Kačinu vrátilo historické loutkové divadlo rodiny Chotků i originály divadelních kostýmů, ve kterých zakladatelé zámku účinkovali.
Dalším zajímavým divadlem je loutkové divadlo. Malované divadélko původně sloužilo jako kulisa pro loutkové hry, které byly pořádány pro zábavu dětí hraběte Jindřicha Chotka. Společně s dalšími teatráliemi však bylo převezeno do Prahy a stalo se součástí sbírek Divadelního oddělení Národního muzea.
Zdroj fotek: NZM Kačina