GASK oslaví 60 let hudebně vizuální show v chrámu svaté Barbory
Projekt Vektroskop △ byl poprvé uveden v roce 2023 na Festivalu Signál v kostele sv. Mikuláše v Praze a nyní jej u příležitosti oslav GASK budou moci návštěvníci zhlédnout v kutnohorské katedrále, která je historicky spojena s jezuitskou kolejí, sídlem GASK. „Jsme rádi, že můžeme naše výročí oslavit tímto krásným projektem a potkat se tak s našimi návštěvníky a podporovateli,“ dodává ředitelka galerie Jana Šorfová.
Foto: Tomáš Slavík (Signal Festival)
Těmto oslavám budou předcházet vernisáže dvou nových výstav – umělce inspirovaného street-artem Kryštofa Netolického a designového studia PRASKLO. Obě vernisáže se budou konat 21. září v 16.00 ve výstavním prostoru Projectroom.
Za projektem Základní vzdělání stojí Kryštof Netolický, který se věnuje street-artu a dlouhodobě pracuje na sérii muralů, obrazů a kreseb s výjevy z bláznivého světa plného různých bytostí a zvířat. Než svoji pozornost zaměřil na malbu obrazů, dlouho se věnoval graffiti, které považoval za platformu komunikace s lidmi pohybujícími se ve veřejném prostoru s cílem vytrhnout je ze zaběhlého stereotypu.
Foto: Kryštof Netolický – Základní vzdělání
Mezi další výstavní projekt, který GASK 21. září představí, patří i výstava Mimo čas, jež navrací užitnou i estetickou funkci vyřazeným skleněným předmětům, které v dialogu s opracovaným betonem dostávají novou příležitost. Vše se děje tradičně, „po staru“, bez použití počítačových 3D technologií. To dodává předmětům od art-designové značky PRASKLO, za kterou stojí Petra Švejdarová a Klára Vaculíková, energii čehosi pradávného až archaického a otevírá prostor pro základní emoce a instinkty.
Zakončení celoročních oslav proběhne 7. listopadu, kdy bude hostit odborné sympozium, které připomene nejen historii galerie, ale zejména její posun za doby působení v jezuitské koleji pod patronací Středočeského kraje. Tématy budou rekonstrukce koleje, digitalizace sbírek a prezentace nové stálé expozice Labyrintem.
V letošním jubilejním roce představila GASK nejen celoživotní dílo světově proslulého surrealisty Jana Švankmajera a jeho manželky Evy, ale také stálou expozici s názvem Labyrintem. Svým konceptem navazuje na úspěšný projekt Stavy mysli / Za obrazem, který získal národní cenu Gloria musaealis. „Expozice koncipovaná na základě archetypálního příběhu „cesty hrdiny“ nabízí návštěvníkovi-poutníkovi na ploše 1 300 m2 setkání s různými podobami poznání, sebepoznání či identifikace prostřednictvím setkání s jedinečnými uměleckými díly.“ říká Vanda Skálová, kurátorka GASK. Tento galerijní počin vychází z uměleckých děl ze sbírek GASK s důrazem na akvizice za posledních 10 let.
Foto: archiv GASK