Penguin Bloom, speciální Euforie nebo skandinávské filmy. Přinášíme kulturní tipy na týden od 25. do 31. ledna
Penguin Bloom
Mladá matka Sam Bloom s tváří Naomi Watts se musí vyrovnat s tím, že se jí po děsivé nehodě obrací život vzhůru nohama. Sam skončí na vozíčku a je to rána pro i ni její děti a manžela, kterého si zahraje Andrew Lincoln (Živí mrtví). Časem ale najde naději naprosto neočekávaně u zraněné straky, o kterou se její rodina začne starat a pojmenuje ji Penguin. Film je založen na pravdivém příběhu a vychází na Netflixu 27. ledna.
Euforie
Fanoušci seriálu Euforie se dočkají dvou speciálních epizod. Tvůrci v nich ukazují postavy středoškolaček Rue (Zendaya) a Jules (Hunter Schafer) z jiného úhlu a ponořují se do jejich osobních příběhů. Právě v pondělí 25. ledna vychází na HBO GO druhá epizoda věnovaná Jules a jejímu pohledu nejen na vztah s Rue, ale také její těžké minulosti.
Sedmý ročník Scandi
Přehlídka severských filmů Scandi se tento rok přesouvá jako spousta jiných akcí do online prostoru, a to na platformu Edisonline. Mezi 25. a 31. lednem nabídne prostřednictvím šesti premiér průřez nejrůznějšími žánry, od dramat přes thrillery až po provokativní dokument Greta o mladé aktivistce, který je zároveň nejočekávanějším počinem letošního ročníku. Nebude chybět ani opěvovaný film Chlast či Pěkně tučná sebeláska.
Pragovka přes sklo i online
Pragovka Gallery vystavuje stále, a to online i „zvenčí“, tedy skrze okna galerie. Nyní takto můžete navštívit například projekt Čtvrtý skleník výtvarnice Marty Fišerové Cwiklinski, v němž se zabývá „střetem mezi přírodou a kulturou, juxtapozicí organického růstu a umělými, člověkem vytvořenými formami.“ Dále je otevřena návštěvníkům také výstava Adama Hudce Vzducho-prach(y), v níž zkoumá znečištění vzduchu. A v neposlední řadě jsou v Pragovce k vidění také sochy a nástěnné objekty Miriam Kaminské z cyklu Člověk, červeň, zem.
Listování
V online verzi scénického čtení Listování diváky tento týden čeká kniha Ekonomie dobra a zla. Ve středu od sedmi hodin večer odehraje představení sám její autor Tomáš Sedláček společně s Lukášem Hejlíkem a Alanem Novotným. Ti na prknech vtipně a zostra proletí historii ekonomie, ale dostanou se také k Eposu o Gilgamešovi, bibli, Komenskému a dojdou až k dnešní době dluhové.
Punkový koncert
Páteční večer můžete strávit tak trochu punkově, a ještě udělat dobrou věc. Od půl osmé bude probíhat stream benefičního koncertu pro Sedmičku, tedy Klub 007 na Strahově. Podpořit jeho fungování můžete koupí vstupenky v rozmezí sta až pěti set korun. Celkem za večer vystoupí čtveřice tuzemských hardcore punkových kapel, a to Narcosa, Jonestown, I am Pentagon a Decultivate. A pokud máte chuť si pustit něco nového, sepsali jsme pro vás lednové hudební novinky.
Šílenec
Nový román Martina Fendrycha sleduje příběh neobyčejného přátelství Šílence a Silence, jejichž cesty se po revoluci začaly rozcházet, až se jednou rozešly úplně. V knize ale čtenáří nahlédnou také do zákulisí politických machinací, pod roušku marketingových triků, připomenou si předrevoluční napětí i porevoluční nadšení. Hlavně ale sledují napínavý příběh dvou na první pohled protikladných jedinců, jejichž osudem nemilosrdně zamávaly turbulentní proměny společnosti posledních několika desetiletí. Kniha vychází v nakladatelství Lidových novin v pondělí 25. ledna.
Týden v televizi
Minulý týden oslavil pětasedmdesáté narozeniny režisér David Lynch a u té příležitosti odvysílá ČT Art v úterý večer dokument Život v umění a bude jej následovat Lynchova Mazací hlava. Ve středu večer pak připomene ČT 2 Olgu Havlovou v dokumentárním snímku Olga u příležitosti výročí úmrtí této první dámy.
Ve čtvrtek a pátek pak potěší hudební fanoušky program ČT Art. Večer 28. ledna bude patřit koncertu Davida Gilmoura v Pompejích a o den později pak odvysílá záznam koncertu australské kapely INXS, po němž bude následovat Příběh alba, tentokrát půjde o Face Value Phila Collinse.
V sobotu před půl desátou pak na ČT 1 uvidíme dokument z minulého roku Karel Svoboda: Šťastná léta, který natočil skladatelův syn Petr Klein Svoboda. Ten film obohatil kromě oficiálních archivních záběrů také osobními momenty z domácích videí.
Foto: indianexpress.com
-
Andrew Lincoln
Herec/Herečka
-
Naomi Watts
Herec/Herečka
-
Zendaya
Herec/Herečka
-
Hunter Schafer
Herec/Herečka
-
Tomáš Sedláček
Herec/Herečka
-
Lukáš Hejlík
Herec/Herečka
-
TMBK
Výtvarník/Výtvarnice
-
Dominik Landsman
Spisovatel/Spisovatelka
-
David Lynch
Herec/Herečka
-
David Gilmour
Herec/Herečka
-
Karel Svoboda
Herec/Herečka