Popis akce

Expozice seznamuje návštěvníky s historií astronomie a představuje cenné předměty ze sbírek NTM. Vystaveno je na 220 přístrojů a pomůcek astronomů, geometrů, navigátorů, počtářů a kartografů z 15. až 21. století.

V expozici najdeme nejvýznamnější sbírku astronomických přístrojů v Česku. V její první části je představen vývoj oboru prostřednictvím médií. Animované filmové příběhy přibližují a dokreslují měření astronomickými přístroji. Exponátová část předvádí více než dvě stovky zajímavých přístrojů z 15. až 21. století včetně hodin, sextantů, dalekohledů, teodolitů a mnoha dalších. Kromě originálů jsou prezentovány demonstrační předměty, díky nim má návštěvník šanci vyzkoušet si měření v praxi. K názorným ukázkám patří funkční modely jako jsou sluneční hodiny, astroláb, kvadrant, dalekohled a planetárium.

Vstupní část expozice ukazuje vývoj astronomie a důležité mezníky její historie. Atraktivním exponátem v úvodu je železný meteorit určený k volnému dotýkání návštěvníky. Dále expozice seznamuje s unikátním sbírkovým fondem v několika oblastech: sluneční hodiny, úhloměrné přístroje, astrometrické přístroje, rýsovací a matematické pomůcky, dalekohledy a demonstrační přístroje. V expozici je vystaveno 220 přístrojů hvězdářů, zeměměřičů, námořníků a kartografů od 15. do 21. století. Mezi předměty klíčového významu pro dějiny vědy patří sextant Josta Bürgiho z přelomu 16. a 17. století. K pozorování ho použil matematik císaře Rudolfa II. Johannes Kepler. Měření dráhy Marsu využil k publikaci zákonů o pohybu planet. NTM uchovává též sextant Erasma Habermela, dalšího vrcholného mechanika té doby v Praze. Pozdně gotický astroláb z poloviny 15. století je nejstarším přístrojem sbírky. Mezi pomůckami k měření úhlů a navigaci jsou vystaveny jak staré aparáty: Jakubova hůl, torkvetum, kompas, námořní chronometr a zrcadlový sextant, tak i moderní přístroje: totální stanice, cirkumzenitál a navigační systém GPS sloužící k určení přesné polohy na Zemi. Soubor dalekohledů představuje několik zajímavých konstrukcí českých techniků 20. století, mezi nimi dominuje koronograf Karla Hermanna-Otavského. Kabinetní orloj Engelberta Seige z konce 18. století zobrazuje pohyby hvězdné oblohy, Slunce, planet a měsíců, a také kalendářní a astronomické údaje.

Otevírací doba a vstupné

Něco se může vždycky změnit a pořadatel nám to mohl zapomenout oznámit. Než vyrazíte, kontrola na oficiálních stránkách akce nikdy neuškodí.


Jak se sem dostat

Zadejte stanici, obec nebo adresu odkud pojedete pro vyhledání spojů ve vyhledávači IDOS.


Podobné akce

akce
1 z 3