Popis akce
Expozice zobrazuje na originálních historických exponátech a řadě interaktivních pomůcek tři oblasti, kam se fotografie postupně dostala díky vývoji techniky: fotografickou rekonstrukci prostorového vjemu, barevného vidění a fotografii pohybu.
Expozice Interkamera s podtitulem Prostor, barva a pohyb přímo navazuje na expozici Fotografický ateliér. V oddělení Prostor se návštěvník seznámí s historickými i současnými druhy prostorové fotografie. Podrobně je zde představena stereoskopická fotografie, která se dočkala ve druhé polovině 19. století skutečně masového rozšíření. V expozici je také možné shlédnout na velkoplošné obrazovce ukázku filmu ve 3D formátu: Den v horském lese.
Další část expozice představuje vývoj procesů a techniky barevné fotografie, včetně základů zobrazování barev v soudobé digitální fotografii. Principy vnímání a skládání barev je možné si v expozici osobně interaktivně vyzkoušet. Ještě podrobněji si může návštěvník osvojit principy barevné fotografie na animaci základních barevných procesů v infokiosku.
Třetí část expozice Interkamera ukazuje vývoj fotografického zobrazování pohybu. Zde jsou představeny zvláště cenné exponáty: Reynaudův pás, zapsaný do mezinárodního Registru Paměť světa UNESCO a chronofotografie É. J. Mareye. Připomínají se zde počátky momentní fotografie, v rámci interaktivity Experimental track si může návštěvník sám vyfotografovat fáze svého vlastního pohybu pomocí sestavy osmnácti fotoaparátů pro sériovou fotografii, jak ji používali v 19. století. Fenomén kinematografie připomíná originální kamera bratří Lumièrů, s níž Jan Kříženecký natočil první české filmy.